EtusivuUutisetNaisten viikon tulikuuma: SB-Pro kukisti mestarit
11.11.2025

F-liigan naisten viikon kärkiottelu iskettiin Klaukkalassa, jossa hehkuvireinen SB-Pro aiheutti mestari Classicille kauden toisen tappion voittamalla rangaistuslaukauksilla 4-3.

Classic johti toisessa erässä 2-0, ja vielä Pron kuudella viittä vastaan iskemän tasoituksen jälkeenkin Lotta Purhonen laukoi tamperelaiset 3–2-johtoon. SB-Pro kuitenkin uusi temppunsa Elina Kujalan tällätessä pelin tasoihin, ja lopulta rangaistuslaukauskisa päättyi kotijoukkueen juhliin. Veronika Kopecka onnistui kerran ja Petra Aallonen kahdesti, ja huippusyksyä torjuva Emmi Pölönen naulasi kisan venymällä Suvi Hämäläisen laukaukseen.

Classic oli pääosassa myös viikon toisessa viime hetkien draamassa, kun se kaatoi Tampereen derbyssä Kooveen 6-5. Koovee tuli kuudella viittä vastaan tasoihin ajassa 58.39, mutta Classic ryösti pallon suoraan seuranneesta keskialoituksesta ja Minttu Kotamäki naulasi Veera Märkälän poikkisyötöstä uuden johdon. Tämän jälkeen ehdittiin nähdä seuraavissa vaihdoissa vielä Suvi Hämäläisen 6–4-maali ja Emmiina Hapuojan kavennus Kooveen painaessa ilman maalivahtia.

Viikon kohokohtiin kuuluu myös ÅIF:n kauden avausvoitto, kun SaiPa taipui kotonaan rangaistuslaukauksilla 5-4. SaiPan noustua kahden maalin takaa tasoihin ja johtoon iski Sandra Ojanen sipoolaiset rinnalle, ja rankkarikisan sankareiksi nousivat ainoan maalin tehnyt Riina Latvakoski sekä SaiPan nollannut Helmi Rauhala.

Vieraissa Kooveen kaataneella TPS:llä on sarjakärjessä neljän pisteen etumatka kolmikkoon Classic, EräViikingit ja SP-Pro.

Pistepörssin kärjessä viilettää tutusti Classic–kaksikko Suvi Hämäläinen (9+10) ja Veera Vilenius (10+6) vanavedessään TPS-trio Veera Kuosmanen, Janella Järvinen ja Eerika Koski.