EtusivuUutisetRasmus Kainulainen palaa F-liigaan – mutta yllättävään osoitteeseen
8.1.2026
Ilari Isotalo

Vaikka kausi 2025-26 on vielä kesken, on F-liigassakin julkaistu jo ensimmäisiä ensi kauden muuttohaukkoja. Westend Indians vahvistaa rivejään kaudelle 2026-27 kiinnostavalla nimellä, kun se kertoi tehneensä sopimuksen Rasmus Kainulaisen kanssa.

Maajoukkueestakin tuttu huippunimi palaa Suomeen Sveitsistä. Hän ehti edustaa Floorball Könizia kahden kauden ajan. 28-vuotias Kainulainen lähti ulkomaille voitettuaan F-liigan mestaruuden Oilersin kanssa keväällä 2024.

Kainulainen on ehtinyt edustaa liigassa LaSBia, LASBia ja Oilersia. Hän on ehtinyt tehdä pelaamissaan 175 runkosarjapelissä tehot 139+162=301. Juonikasta pallotaituria huhuiltiin muun muassa Pääkallon Huhumaassa vahvasti takaisin Oilers-paitaan – siinä mielessä siirto Indiansiin on yllätys.

Kainulaiselta löytyy F-liigamestaruuden lisäksi Oilersin kanssa napatut yksi hopea ja kaksi pronssia. MM-kisoista hyökkääjä oli voittamassa kotikisoissa 2021 MM-hopeaa.

Indians voitti viime kaudella F-liigassa seurahistoriansa ensimmäisen mitalin, kun espoolaiset sijoittuvat kolmanneksi. Tällä kaudella seura on keikkunut miesten sarjassa tuttuun tapaan kärkiviisikossa.