Uutiset

Classic muuttaa Ideaparkkiin - visuaalinen ilme uusiksi

F-liigasta tuttu Classic tiedotti keskiviikkona isoista uudistuksista kaudelle 2021-22. Seuran ilme uudistuu – samalla joukkueen kotiluola siirtyy uuteen ympäristöön.

Syksyllä 2021 Classic kokee koko toimintansa merkittävimmän muutoksen seuran muuttaessa Suomen tunnetuimpaan kauppakeskukseen Lempäälän Ideaparkiin. Miesten ja naisten F-liigan kotiottelut sekä junioreiden SM-sarjaotteluita pelataan jatkossa Ideaparkin uuden ajan tapahtuma-areenalla.

Kyse on kuitenkin paljon muustakin kuin vain otteluista, sillä Classic avaa samalla myymälän Ideaparkiin, erilaisiin asiakastilaisuuksiin suunnitellun loungen ja muuttaa myös toimiston kuluvan kauden jälkeen Ideaparkiin. Nyt allekirjoitettu yhteistyösopimus on neljän (4) vuoden mittainen.

– Pelasimme syksyllä 2017 Salibandyliigaottelun TPS:ää vastaa Singaporessa. Ottelu pelattiin kauppakeskuksessa ja jo silloin minulle tuli ajatus, että jotain tällaista sen pitäisi olla meilläkin eli urheilu tuodaan keskelle ihmisiä. Tämän jälkeen asiat ovat edenneet askel askeleelta. Meille on tärkeää ettei jämähdetä paikoilleen, vaan tehdään rohkeita tekoja ja katsotaan mihin ne johtavat. Nyt on oikea aika tehdä tämä huikea muutos, taustoittaa muutosta Classicin toiminnanjohtaja Pasi ”Passo” Peltola.

Merkittävä tekijä muutoksessa on syksyllä Ideaparkiin avautuva uuden ajan tapahtuma-areena, joka tarjoaa ainutlaatuisen ympäristön ottelutapahtumille fanien, katsojien ja kumppaneiden näkökulmasta.

Katsojakokemus ei ole enää vain urheilun varassa. Visuaalisesti otteluista tulee aivan ainutlaatuisia mm. areenan videoratkaisujen ja muun show-tekniikan ansiosta. Digitaalisuuden tarjoamat mahdollisuudet tullaan hyödyntämään monipuolisesti, mm. tuomalla yleisölle ajantasaista dataa pelaajista sekä osallistamalla katsojia ja luomalla sitä kautta tiiviimpi sidos tapahtumaan.

Areenassa on 1.200 istumapaikkaa ja katsomoratkaisuissa toteutetaan uusia ratkaisuja katsojien erilaisiin toiveisiin. Katsoja voi vain keskittyä seuraamaan ottelua tai halutessaan nauttia samalla tarjoiluista hyvässä seurassa.

Myös Ideaparkin 25 kahvilaa ja ravintolaa tarjoaa jokaiselle mahdollisuuksia löytää itselleen parhaiten sopiva kokonaisuus.

Uudet katsomopalvelut tuodaan yritysten, erilaisten ryhmien ja myös yksittäisten katsojien saataville.

-Selkeä lähtökohtamme on tarjota maailman paras salibandykokemus ja Suomen paras palloilukokemus niin elämyksellisesti kuin myös urheilullisesti, tiivistää Peltola.

-Voi olla, että olemme maailman ensimmäinen sisäpalloilun pääsarjaseura, jonka koko toiminta on osa kauppakeskusta ja se tarjoaa täysin uudenlaisen ympäristön seuran toiminnalle, jatkaa Passo.

Ottelutapahtumiin voidaan yhdistää muita Ideaparkin palveluita. Yhdistämällä otteluihin ravintoloiden, kahviloiden, 150 liikkeen ja muiden Ideaparkin vapaa-ajanpalveluiden palveluita voidaan toteuttaa aivan uudenlaisia kokonaisuuksia esimerkiksi yritysten tyky-toimintaan.

Vastuullisuuden merkitys korostuu entisestään

Sijoittuminen Ideaparkiin ja sitä kautta keskelle ihmisiä luo myös muita uusia ulottuvuuksia Classicin toiminnalle.

-Vastuullisuus on jo pitkään ollut Familylle tärkeä asia. Nyt haluamme nousta myös tässä uudelle tasolle ja tehdä oma osamme yhä paremmin. Tuomme ensi kaudella toimintaamme ”vastuullisuuden kuusi (6) näkökulmaa”, jonka avulla uskomme pystyvämme tekemään yhä enemmän hyvää tärkeiden asioiden eteen. Tähän työhön ovat myös meidän liigapelaajat sitoutuneet. Samalla kutsumme mukaan koko Familyn: pelaajien vanhemmat, fanit, kumppanit – kaikki ketkä tuntevat asian itselleen tärkeiksi. Tästä kerromme lisää kevään aikana, kertoo Peltola.

Classic uudistaa visuaalisuutensa

Samassa yhteydessä Classic uudistaa myös visuaalisen ilmeensä ja aloittaa sen julkistamalla uuden logonsa.

Liigajoukkueiden kapteenit Nico Salo ja Sanni Nieminen ovat olleet vahvasti mukana suunnittelemassa muuttoa Ideaparkiin.

-Sitä mukaan, kun Ideapark-suunnitelma on edennyt, sitä selvemmin on tiedostettu, että myös visuaalinen maailmamme vaatii terävöittämistä. Olemme halunneet myös nykyaikaistaa ja selkeyttää logoa sekä tuoda sen vahvemmin tähän päivään. Tämä kausi mennään vielä nykyilmeellä. Muutos tapahtuu samalla kun muutamme Ideaparkiin, toteaa Nico Salo.

-Monta vaihetta on ollut matkassa ja nyt ollaan kovin tyytyväisiä siihen, miltä Classic näyttää tulevaisuudessa. Värimaailma on haluttu pitää nykyisellään eli sinistä, punaista ja valkoista löytyy myös jatkossa. C-kirjain halutaan nähdä vahvana ja siihen on yhdistetty pelipaidoistakin tuttu Classic-kaarilogo. Lisäksi haluttiin säilyttää jotain vanhasta logosta ja siksi C:ssä on tuo kiehkura. Toisaalta se kertoo myös siitä, että Family ottaa kainaloon eli Family haluaa pitää huolta jokaisesta siihen kuuluvasta, kuvailee Sanni Nieminen uudistusta.

Ilmeuudistuksen suunnittelusta ja toteutuksesta on vastannut Markkinointiosakeyhtiö i2.

-Haluan kiittää Kimmo Saarista ja Tampere Areenaa kaikista vuosista, jotka olemme saaneet pelata Areenassa. Muutokset ovat suuria ja odotukset vielä suurempia. Olen varma, että pystymme tarjoamaan sekä kuluttajille että meidän kumppaneille vahvaa vastinetta rahalle. Otteluihin ja Ideaparkiin kannattaa tulla kauempaakin. Haluamme olla jatkossa enemmän – haluamme olla suunnannäyttäjä koko Suomessa, Peltola toteaa.