Uutiset

Titaaneille kunniaa - SPV jäädyttää Kivirannan ja Kohosen pelinumerot

Seinäjoen Peliveljet jäädyttää peliuransa lopettaneiden pitkäaikaisten hyökkääjiensä Tuukka Kivirannan ja Mikko Kohosen pelinumerot, osana seuran Respect-järjestelmää.

Seuran historiassa titaanien asemaan nousseiden pelaajien pelipaidat nostetaan samalla Seinäjoen Urheilutalon katonrajaan. Kivirannan ja Kohosen pelinumeroiden jäädytyksen jälkeen SPV:ssä on yhteensä viisi pelinumeroa jäädytettynä. Aiemmin Urheilutalon kunniapaikalle on nostettu Esa Kokon, Tommy Koposen sekä Sami Toivosen pelipaidat. Kivirannan pelinumero nähdään ensi kertaa kunniapaikalla 29.12. pelattavassa ottelussa SPV-Karhut ja Kohosen 13.2.2022 pelattavassa ottelussa SPV-Nokian KRP.

Tuukka Kivirannan peliuraa SPV:ssä voi syyllä kuvata ikoniseksi. Kiviranta pelasi SPV:n edustusjoukkueessa jo silloin, kun joukkue teki nousuaan kohti liigatasoa. Ensimmäiset ottelut edustustasolla hän pelasi kaudella 2000-2001 miesten 2. divisioonassa.

Kiviranta antoi kasvot SPV tähänastisen historian kovimmille menestysvuosille pelityylillään, jossa taisteltiin jokaikisestä sentistä kentällä isolla punaisella sydämellä. Kiviranta sai esityksillään joukkueensa ja kotiyleisön syttymään illasta toiseen tavalla, jota Seinäjoella rakastettiin ja joskus vastustajien leirissä myös vihattiin. Hänet etenkin kotiyleisö muistaa myös lukuisista värikkäistä ja viihdyttävistä välähdyksistä, joita hän kykeni pelin tiimellyksessä esittämään niin pelissä kuin pelikatkoillakin. Kivirannalle oli ja on kuitenkin aina ollut erittäin tärkeää, että se, mitä pelissä tapahtui, jäi kentälle ja sen ulkopuolella hänet tunnetaankin ilmiömäisen sydämellisenä ja huomaavaisen kohteliaana herrasmiehenä. SPV:n kopissa myös jokainen uusi tulokas tiesi hyvin nopeasti, kuka pelaajista oli ensimmäisenä toivottamassa tulokkaat aidosti tervetulleiksi joukkueeseen.

Vaikka Kiviranta tunnetaankin ennenkaikkea armottomana taistelun ruumiillistumana, hän oli pelaajana ehdottomasti myös erinomaisen taitava ja tehokas viimeistelijä. Tästä kertoo myös se, että hän voitti SPV:n ensimmäisellä mestaruuskaudella koko pudotuspelien pistepörssin. Kiviranta edusti myös urallaan muutamaan otteeseen maajoukkuetta ja palkintokaapista löytyy myös mm. Opiskelijoiden MM-kultaa vuodelta 2008.

Kivirannan ottelut tilastoina: 

Liigaottelut 380, playoff 113 ottelua. Liigakausia 16(2004-2019), kolme 1. divisioonassa (2001-2004) ja yksi II-div kausi (2000-2001).

Tehopisteet liigassa 191+123=314 ja playoffseissa 70+39=109.

Saavutukset: 3 SM-kultaa, 1 SM-hopea, 4 SM-pronssia, 1 Suomen Cup. 14 maaottelua.

Mikko Kohonen liittyi Peliveljiin kaudella 2007-08. Tuolloin Kohonen oli erittäin haluttu pelaaja myös ulkomailla, mutta lukuisista yhteydenotoista huolimatta hän valitsi koko loppu-urakseen aina SPV:n ja hänestä tulikin lopulta koko SPV:n 2010 -luvun menestysvuosien tehokkain ehkäpä tunnetuinkin pelaaja. Samalla Kohonen nousi myös kaikkien aikojen tilastoissa liigapelaajien kirkkaimpaan eliittiin ja hän oli mm. ensimmäinen pelaaja, joka kykeni rikkomaan tuhannen tehopisteen rajan Suomen liigakentillä.

Kohonen vaikutti pelaajauransa ohella myös SPV:n taustoilla ja toimi useamman vuoden edustusjoukkueen markkinointipäällikkönäkin. Hänet tunnetaan myös erittäin sanavalmiina ja älykkäänä pelin analysoijana sekä somekasvona, ja hän onkin yksi tunnetuimpia suomalaisia salibandypelaajia kautta aikojen. SPV vuosinaan hän ehti myös edustaa maajoukkuetta useita vuosia ja voittaa mm. kaksi maailman mestaruutta ja kaksi MM hopeaa.

SPV on myös nimennyt jokakeväisen massajunrioriturnauksena Kohosen nimen mukaan Mikko Kohonen Cupiksi.

Kaudet Seinäjoen Peliveljissä:

2007-20 liiga

Liigaottelut runkosarjassa 310 (555) ja playoffseissa 111 (150). Runkosarjan tehopisteet 363+202=565 (557+319=876) ja playoffseissa 91+50=141 (112+63=175). Suluissa olevat lukemat yhteensä koko liigataipaleella.

Saavutukset: 3 SM-kultaa, 2 SM-hopeaa, 4 SM-pronssia, 1 Suomen Cup. 83 maaottelua.