EtusivuUutisetNaisten viikon tulikuuma: SB-Pro nappasi ensimmäisenä pisteen TPS:ltä
4.11.2025

Murskavoittoja jauhanut TPS jatkaa edelleen F-liigan naisten sarjan kärjessä mutta ei enää puhtaalla pelillä, kun SB-Pro taipui kotonaan vasta rangaistuslaukauksilla 5-6.

Kolmannen erän alussa tappiolta tasoihin noussut Pro oli kahdesti kiinni jopa voitossa, kun ensin Veronika Kopecka ylivoimalla ja sitten Mirja Hietamäki läpiajosta nostivat nurmijärveläiset johtoon. Kummallakin kerralla etumatka kuitenkin suli nopeasti ja halvasti pallonmenetykseen omassa päässä ja TPS-maaliin. Rangaistuslaukauskisassa olivat valttia maalivahdit Emmi Pölönen ja Maria Viitala, mutta Pölönen joutui antautumaan yhden kerran TPS-kapteeni Jenna Saarion hidaslentolähestymisen päätyttyä hallittuun onnistumiseen.

SB-Pro komeilee sarjataulukossa kakkosena vain kolmen pisteen päässä TPS:stä.

SaiPan kauden toinen kolmen pisteen voitto tuli kotona sitäkin komeammin, kun FBC Loisto taipui Lappeenrannassa peräti 7-2. Keltapaitojen hahmona hääri hattutempun iskenyt Henna Piironen, ja etenkin komean soolon päätteeksi syntynyt avausmaali päätyi suoraan viikon TOP3-osumien kategoriaan.

EräViikingit palasi kahden tappion jälkeen voittokantaan kaatamalla nousija Northern Starsin sen kotikaukalossa Espoossa 6-2. Sitkeä nousija kävi vielä toisessa erässä kahdesti johdossa Taia Lehikoisen ensimmäisellä liigamaalilla ja Jenna Jolkkosen vapaalyöntiosumalla, mutta päätösjaksolla vieraat viimeistelivät tylyllä prosentilla.