EtusivuUutisetTulikuuma kärkikolmikko urakoi täydet pisteet
13.1.2026

SB-Pro, TPS ja Classic nappasivat kuusi pistettä kukin, kun F-liigan naisten sarja palasi joulutauolta kahden kierroksen viikkourakalla. Samalla trio kasvatti eroa kerran kompastuneisiin takaa-ajajiinsa EräViikinkeihin ja SSRA:han.

SB-Pro on päästänyt sarjassa vähiten maaleja samalla kun tehnyt vain puolet TPS:n tai Classicin lukemasta, ja tiivis oma pää toi menneenkin viikon vierasvoitot. SaiPa kaatui 5-1 ja SSRA 5-4 ottelussa, jota Pro ehti johtaa jo kolmella maalilla.

TPS ja Classic puolestaan äityivät suorastaan maalimässäilyyn kohdatessaan häntäpään vastustajat. TPS murjoi Northern Starsin 12-3 ja PSS:n 22-0 Classicin kaataessa PSS:n 18-2 ja Northern Starsin 13-2. Se näkyy myös pistepörssissä, jonka kärjessä porhaltavat Classicin Suvi Hämäläinen 35, TPS:n Veera Kuosmanen ja Janella Järvinen 28 sekä Classicin Veera Vilenius ja FBC Loiston Laura Pakarinen 25 pisteessä.

Kotonaan FBC Loistolle taipunut EräViikingit palautti itseluottamustaan kaatamalla ÅIF:n 6-2 ja vielä Cupin puolivälierässä Kooveen 12-3. SSRA puolestaan päätti viikkonsa 7–3-kotivoittoon Kooveesta. FBC Loiston vierasvoitot EräViikingeistä ja jatkoajalla Pirkoista nostivat sitä hieman lähemmäksi neljättä ja viidettä sijaa.

Pudotuspeliviivalla on SaiPa repinyt jo kuuden pisteen kaulan Northern Starsiin ja ÅIF on suoran putoajan jumbosijalla jo viisi pistettä perässä PSS:aa. Kahden suoran säilyjän ja yhden karsijan tuolileikissä soitto soi vielä pauhaten, kun Northern Starsilla sekä Pirkoilla on pisteitä yhdeksän ja PSS:lla kahdeksan.