Uutiset

Salibandy kotiutui TPS:n perinteisiin – Tapahtumaottelulla halutaan väkeä katsomoon ja tukea muita urheiluseuroja

Salibandyliigan tapahtumaottelut jatkuvat sunnuntaina, kun viime kauden hopeamitalisti TPS järjestää Kupittaalla niin sanotun seurapelipäivän.

Turkulaisseuran miesten ja naisten liigajoukkueet pelaavat tapahtumassa sarjamatsinsa peräkkäin. Miehet kohtaavat sarjanousija ÅIF:n ja naiset Classicin. Tapahtumassa panostetaan puitteisiin ja ohjelmaan, mutta myös lipunmyynnissä kokeillaan uudenlaista mielenkiintoista konseptia.

tps_2.jpgTPS Salibandy tarjoaa nimittäin muille urheiluseuroille ja -joukkueille pääsylippuja edulliseen kahden euron hintaan. Seurat ja joukkueet voivat halutessaan myydä lippuja eteenpäin tai käyttää ne itse. Lipun suositushinta on kymmenen euroa, joten ahkerat myyjät voivat hankkia oman joukkueen toimintaan mukavasti lisää rahaa..

– Biisoneilla oli koripallossa muutama vuosi takaperin vastaava juttu, josta sain idean, että lähdettäisiin tällaista kokeilemaan, TPS Salibandyn toiminnanjohtaja Toni Autio sanoi.

Elokuussa tehtävässään aloittanut Autio sanoo seuran olevan liikkeellä kokeilumielessä.

– Konseptin testausta tämä on parhaillaan. Ennustettavuus on ollut hankalaa, sillä salibandyssä on vähän sellainen kulttuuri, että liput ostetaan aina sieltä ovelta. Olemme pyrkineet ohjaamaan kauden aikana kuluttajia ennakkolipunmyyntiin, Autio pohti.

Pontimena ei ole pelkkä tapahtuman yleisömäärä, vaan edustusjoukkueiden nostetta halutaan valjastaa laajemminkin liikuntakulttuurin eduksi.

– Pyrimme tuomaan esiin ajatusmallia, jossa me olemme yhteistyön väline niin kumppanien kuin muiden seurojenkin suuntaan. Haluamme olla yhteistyössä luomassa uusia mahdollisuuksia. Meillä on tietty yhteiskunnallinen vastuu, jota haluamme kantaa., Autio jatkoi.

– Ideana on myös se, että luotaisiin kulttuuria ja saataisiin uusia kävijöitä.

Seuran näkökulmasta tapahtumaottelut ovat niin laji- kuin seuramarkkinointia.

– Haluamme tuoda lajia, turkulaista salibandyä ja meidän molempia edustusjoukkueitamme esille. Katsotaan miten tämä vuosi menee, mutta luotamme konseptiin ja sitä tullaan toistamaan pienin viilauksin varmaan myös ensi kaudellla.

Tässä katsannossa Salibandyliigan tapahtumaotteluille tarjoama tuki onkin Aution mielestä tärkeää. Avustuksen tarkoituksena on nimenomaan auttaa salibandyn paikallisesti saamaa näkyvyyttä.

– Mielestäni liigan tapahtumaotteluiden konsepti on todella hieno. Voimme tavoitella suurempia asioita, konseptoida, kokeilla ja tuotteistaa sellaisia juttuja, joita emme välttämättä voisi normaalisti tehdä. Nyt se mahdollistaa poikkeuksellisen näyttävät ottelutapahtumat, Autio kiitteli.

TPS haluaa luonnollisesti kehittää ottelutapahtumaa myös tavallisissa peleissä. Autio myöntää suoraan, että syksy on ollut haastava organisaation henkilömuutoksista johtuen.

– Aloitin elokuussa, ja viime kauden ottelutapahtuman vastuuhenkilöistä meillä ei jatkanut yksikään toimiston työntekijä. Jouduimme lähtemään alusta sen kanssa ja menemään jopa vähän takapakkia. Toisaalta tämä mahdollistaa sen, että voimme rakentaa tapahtumaa analyyttisemmin.

Analyyttisyys tarkoittaa käytännössä muun muassa sitä, että myynnissä on keskitytty niihin tuotteisiin, jotka ovat viime kaudella menneet hyvin kaupaksi. Lisäksi käyttöön otettiin uusi lipunmyynnin järjestelmä.

– Voimme katsoa tilastojen perusteella, mitkä toimivat ja mitkä eivät sekä reagoida sen pohjalta.

TPS:n brändi on Turussa vahva, ja myös salibandyä on pelattu pitkään. Miesten edustusjoukkueen vime kevään hopea oli komea osoitus siitä, että urheilullinen taso kestää kaiken vertailun.

– Tuote on meillä varmasti toimiva ja hyvä. Vertailtavuus vaikka muihin paikkakuntiin kestää hyvin. Mutta vaikka meillä Turussa on niin hyvät puitteet, hieno ympäristö ja perinne, niin kyllä meillä nälkää vielä riittää ottelutapahtuman hyödyntämisessä, Autio vakuutti.

Jos toimistolla meni miehitys uusiksi, niin myös miesten edustusjoukkue muuttui kesällä paljon. Remmiin tuli muun muassa uusi päävalmentaja, ja myös ykkösmaalivahti vaihtui.

– Viime kausi oli kokonaisuudessaan uskomattoman hieno suoritus, ja siinä osui lähes kaikki kohdilleen täydellisesti. Ei silloin voi lähteä heti alkukaudesta vertailuun uuden valmennuksen ja pelaajien kanssa, Autio kommentoi alkusyksyä, jolloin TPS hävisi päävastustajilleen.

Nyttemmin kurssi on kääntynyt. TPS on sarjataulukossa vasta seitsemäntenä, mutta matkaa kakkossijan EräViikinkeihin on vain viisi pistettä. Autio uskoo, että kevään korvalla turkulaiset ovat taas parhaassa iskussaan.

– Käännetään katse eteenpäin. Olemme tällä hetkellä kuntopuntarin kärkisijoilla ja runkosarjassa hyvissä asemissa. Olemme pelanneet nousujohteisesti ja koko organisaatiolla on luotto siihen, että vahva loppukausi on tulossa.

Autio on siis melko tuore salibandyn seurajohtaja, mutta miesten liigan ylivoimainen hallitsija on jo saanut hänen arvostuksensa.

– Classic on onnistunut pitämään tasonsa vuodesta toiseen, ja siinä mielessä täytyy hattua nostaa. Niin ne kaikki dynastiat kuitenkin jossakin kohtaa murtuvat, ja toivottavasti me olemme sitä murtamassa ja nousemassa uudeksi toimijaksi kärkeen, Autio mietti.

Turussa tunnetaan urheiluseurojen dynastiat eri lajeissa. TPS ei jätä perinteikkäänä seurana ketään urheilun ystävää kylmäksi. Myös salibandyn puolella emoseuran historia on arvossaan.

– TPS täyttää muutaman vuoden päästä sata vuotta, ja meilläkin salibandyssä on mittarissa 25 vuotta ihan kohta. Historiaa ja perinteitä seurassa varmasti on, ja niitä kunnioitetaan sekä pidetään mukana, mutta kyllä meidän pitää pystyä uudistumaan sekä lajin ja että yhteiskunnan mukana, Autio totesi.

Vaikka aivan kirkkaimpia mitaleja ei olekaan aikuisten tasolla pieneen aikaan tullut, on TPS:n palloilukulttuuri yhä voimissaan.

– Kun mietitään kokonaisuutta, niin TPS:llä on salibandyssä, jalkapallossa ja lätkässä sekä miehillä että naisilla edustusjoukkue pääsarjatasolla. Jokaisen lajin junioripuoli on kovatasoinen ja iso toimija.

Äkkiseltään voisi ajatella, että salibandy jää paitsioon isompien puristuksessa monilajisessa seurassa. Autio ei kuitenkaan näe seuran valtavaa kokoa uhkana.

– Meillä on iso pohja seurassa, olemme iso yhteisö. Teemme yhteistyötä yli lajirajojen muun muassa yksittäisten ottelutapahtumien, ajatustenvaihdon ja vaikkapa fanituotteiden osalta. Hyvin harvassa asiassa kilpailemme keskenämme. Ehdottomasti seurayhteistyö on meille mahdollisuus.

Teksti: Erno Rautarinta
Kuvat: Anssi Koskinen