Uutiset

Koronavirus pakotti Steelersin säästötoimiin

Hämeenlinnan Steelersin viikko sitten koronakriisin vuoksi aloittamat YT-neuvottelut johtivat henkilöstövähennyksiin. Seuran hallitus päätti eilisessä kokouksessaan, että toiminnanjohtaja lomautetaan osa-aikaisesti, urheilutoimenjohtajan toimi lakkautetaan kokonaan ja seuratyöntekijä jatkaa työssään osa-aikaisesti. Lisäksi opiskelijayhteistyö on seisahtuneena.

Steelers Hämeenlinna ry tiedotti 23.3.2020 aloittaneensa YT-neuvottelut taloudellisista ja tuotannollisista syistä koronavirus pandemian vuoksi. Suomen hallituksen määräämät toimet keskeyttivät seuran toiminnot ja aiheuttavat seuralle merkittävät taloudelliset tappiot. Taloudellisten tappioiden vaikutus ulottuu myös tulevalle kaudelle asti (1.6.2020-31.5.2021) meneillään olevan kauden lisäksi, joka päättyy 31.5.2020. Säästötoimet koskivat koko henkilöstöä.

Steelersin joukkueet jatkavat toimintaansa kuitenkin normaalisti meneillä olevan kauden osalta ja tulevaa kautta suunnitellen.

Lue lisää Steelersin sivuilta

Kuva: Ari Arola