Uutiset

Logo uusiksi - Welhot hyökkää F-liigaan uudella ilmeellä

Welhot lähtee alkavaan F-liigakauteen kokonaan uudella ilmeellä.

Kuopion ylpeys on alkusyksystä laittanut visuaalista puoltaan uusiksi: uusi logo ja verkkoalusta kertovat seuran halusta kehittyä ja ottaa askelia eteenpäin uuden liigan kanssa.

Näkyvin muutos on logo, joka on näkynyt jo kesän mittaan seuraan sosiaalisen median kanavissa. Sen on suunnitellut joukkueen luottopelaaja Olli Taskinen, joka on ammatiltaan muotoilija.

Taskinen kertoo, että idea uudesta logosta lähti sattuman kautta liikkeelle.

– Alussa entisen logon oli tarkoitus säilyä ja nykyaikaisempaa versiota käytettäisiin joissain tilanteissa. Idea sai kuitenkin enemmänkin tuulta alleen ja logo haluttiin laittaa kokonaan uusiksi, koska uusi versio näyttää paljon siltä miltä Welhot haluaa tulevaisuudessa näyttää. Uuden virallisen logon julkistaminen on siis alkuperäisen suunnitelman mukaan ripoteltu eri paikkoihin, mutta jälkeenpäin otettu seuran virallisesti pelipaitoihin ja julkaisuihin, Taskinen avaa seuran sivuilla.

Uusi logo istuu mainiosti seuran pelipaitaan ja väreihin.

– Päivitetty malli on malliltaan tekninen ja terävälinjainen. Sen viestit ovat yhdessä eteenpäin, yhdessä enemmän ja yhdessä voimakkaampia. W-kirjain on valittu siksi, että se erottaa meidät muista. Emme ole tavallisella v-kirjaimella kirjoitettavia velhoja. Silmät ovat olleet mukana pitkään, mutta nekin häviävät. Ilme pysyy silti viekkaana, vaikka silmät häviävätkin.

Welhojen kehitystyö ei jää logon ja verkkosivujen uusimiseen. Seurassa on kova halu kehittää toimintaa jatkossa kovaa vauhtia eteenpäin.

– Pelkästään uusi kuva ei tee onnelliseksi ilman sisältöä. Jo tässä vaiheessa logo symbolisoi halua kehittyä ja mennä eteenpäin, sitä iso voimaa, jota tässä seurassa ja seuratyössä ylipäätään on yhdessä tekemisen kautta. Tämä on hyvä lähtö sille, että näitä teemoja voidaan syventää yhdessä seuraväen kanssa, Welhojen hallituksen puheenjohtajan Antero Nissinen avaa.

Welhoilla on joukkueet sekä F-liigan miesten että naisten sarjoissa.