Uutiset

EräViikingit laittoi valmennuksensa uusiksi - Ville Turusesta päävalmentaja

EräViikinkien vaikea alkukausi F-liigan naisten sarjassa on johtanut isoihin muutoksiin.

Seura vahvistaa, että päävalmentaja Markus Huhtimo sekä muu valmennus (Timo Suonpää ja John Liljelund) saavat väistyä tehtävistään. Uudeksi päävalmentajaksi on nimetty Ville Turunen.

– Tällaiset ratkaisut eivät ikinä ole helppoja tai yksinkertaisia, vaan usean asian summa. ”Mahu” on tehnyt suurella intohimolla töitä nyt jo neljättä kautta naisten edustusjoukkueessa ja haluankin kiittää häntä suuresta panoksestaan seuran eteen. Pohjimmiltaan päätöksessä kyse on siitä, ettemme saavuttaneet niitä tavoitteita urheilullisesti ja toiminnallisesti, jotka oli joukkueelle asetettu, EräViikinkien urheilujohtaja Joonas Naava avaa.

Uusi valmennus aloittaa välittömästi tehtävissään.

– Uusi tiimi on rakennettu täysin uuden päävalmentajan toiveiden mukaiseksi, ja sen vuoksi teimme muut muutokset vanhaan valmennustiimiin. Timo Suonpää jatkaa seuran junioreissa hyvää työtään ja John Liljelundille pyrimme myös löytämään valmennuspaikan seurasta. Haluan kiittää myös heitä arvokkaasta panoksestaan naisten F-liigajoukkueen eteen.

Turunen on toiminut aiemmin juniorivalmentajana EräViikingeissä. Lisäksi Turunen on kuulunut useamman kauden U19-tyttöjen maajoukkueen valmennustiimiin, joten suurin osa joukkueen pelaajista on hänelle erittäin tuttuja. Hänen lisäkseen uutena nimenä valmennustiimiin liittyy Sauli Hynynen, joka toimii EräViikingeissä tyttöjen valmennuspäällikkönä sekä B-tyttöjen edustusjoukkueen päävalmentajana.

– Ville Turusella on niitä elementtejä, joita mielestämme tämä tilanne tällä hetkellä vaatii. Hänet tunnetaan pelaajaläheisenä valmentajana, jolla on kiinnostus erityisesti psyykkiseen valmennukseen. Lisäksi hän tuntee pelaajamme hyvin U19-maajoukkueen ja juniorivuosien ansiosta, Naava kommentoi.

EräViikingit on juuttunut A-lohkon viimeiseksi. Joukkue on napannut viidestä F-liigan avauspelistään kolme pistettä.

Kuka on Ville Turunen? Kurkkaa tästä lisää:

 

Artikkelikuva: Jarmo Koskela