Uutiset

Matti Mäkelästä TPS Salibandyn uusi toiminnanjohtaja

Matti Mäkelä, 44, on nimitetty TPS Salibandy ry:n uudeksi toiminnanjohtajaksi. Uuden toiminnanjohtajan rekrytointiprosessi tuli ajankohtaiseksi, kun Toni Autio ilmoitti jäävänsä sivuun tehtävästä. 

Mäkelä hyppää toiminnanjohtajan tehtävään urheilun ulkopuolelta. 

– Olen kahden urheilevan teinin isä ja minulla on kokemusta seuratoiminnasta omien ja lasten harrastusten kautta. Siirryn entisen työnantajani Lounais-Suomen Taxidata Oy:n palveluksesta hyvin mielin uusiin haasteisiin. Taxidatan palveluksessa vastuullani olivat kilpailutukset, projektit ja yhteydet sidosryhmiin ja näistä kokemuksista uskon olevan hyötyä myös uudessa tehtävässäni, Mäkelä kertoo.

– Kiitän TPS Salibandy ry:n hallitusta luottamuksesta ja valinnastani toiminnanjohtajaksi. Lähden motivoituneena ja erittäin innoissani hoitamaan tehtävää seuran 100-vuotisjuhlakautena. Vahvuutenani haluan tuoda esille sosiaaliset taitoni ja kokemukseni liiketoiminnan kehittämisestä. Aloitan tehtäväni avoimin mielin tutustumalla seuran toimintaan ja yhteisöön. Olen käynyt jo tutustumassa toimiston henkilökuntaan ja minulle syntyi heti vaikutelma positiivisesta ja erittäin ammattimaisesta toiminnasta. Odotan jo, että näen lisää tepsiläisiä hallilla!

TPS Salibandy ry:n puheenjohtaja Kalle Hirvisuo on erittäin iloinen hyvin sujuneesta rekrytointiprosessista. Yhteisymmärrys Mäkelän kanssa löytyi varsin nopeasti. 

– Halusimme rekrytoida uuden toiminnanjohtajan mahdollisimman nopealla aikataululla, jotta Toni Autiolla olisi aikaa perehdyttää seuraajaansa ennen kuin hän jättää kapulan seuraavalle. TPS Salibandy ry:n hallitus päätti, että ensisijaisesti rekrytointi suoritetaan ilman julkista hakua. Uusi toiminnanjohtaja pyrittiin löytämään seuran toimijoiden kontaktien avulla. Prosessi eteni hienosti maaliin toukokuun lopussa, Hirvisuo avaa prosessia.

– Hallitus on vakuuttunut, että saamme Matista toiminnanjohtajaksi ja Tonin hyvän työn jatkajaksi erittäin energisen, osaavan, yhteistyökykyisen ja motivoituneen ihmisen. Odotamme innolla, että Matti aloittaa työnsä TPS:n hyväksi, tyytyväinen Hirvisuo päättää.

Mäkelä aloittaa tehtävässään 15.6.

Kuva: Anssi Koskinen/TPS