Uutiset

Miro Mäkelä ottaa jo nyt ohjat EräViikingeissä

F-liigassa toiseksi viimeisenä oleva EräViikingit vaihtaa päävalmentajaa, kun Tomi Rastas jää sivuun ja ensi kauden luotsiksi sovittu Miro Mäkelä ottaa ohjat jo nyt. Mukaan tiimiin liittyy samoin ennenaikaisesti Sami Lehtinen.

EräViikingit ja Miro Mäkelä solmivat alkusyksystä 2+2 vuoden mittaisen päävalmentajasopimuksen, jonka oli määrä alkaa tämän kauden jälkeen. Mäkelän projekti alkaa kuitenkin jo suunniteltua aikaisemmin, kun hän ottaa vetovastuun seuran liigajoukkueesta välittömästi. Mukaan tiimiin liittyy niin ikään välittömästi seurassa pitkään valmentanut Sami Lehtinen. Myös Lehtisen kanssa oli sovittu jo aikaisemmin liittymisestä Mäkelän valmennustiimiin keväästä 2023 samanmittaisella sopimuksella.

Pitkään seurassa eri rooleissa, etenkin miesten liigajoukkueessa, vaikuttanut Tomi Rastas astuu sivuun päävalmentajan paikalta tässä kohtaa. Rastas on ollut eri miesten liigajoukkueen valmennuksessa mukana seuran perustamiskaudesta alkaen voittaen muun muassa SM-hopeaa ja Suomen Cup -mestaruuden. Keväästä 2021 alkaen hän toimi joukkueen päävalmentajana.

EräViikingit pelaa seuraavan kerran perjantaina, kun se kohtaa Energia Areenalla jumbofinaalissa FBC Turun.

EräViikinkien sivuille

Otsikkokuva: Esa Jokinen