Uutiset

Ruotsalaisvaraus vierailee TPS:n matkassa - ”Mahdollisesti vahva signaali Ruotsin suuntaan”

TPS:n matkassa on nähty loppuviikosta ruotsalaista väriä, kun seuran F-liiga Draftissa toisella kierroksella varaama Willy Sedin on ollut kahden päivän visiitillä hallitsevan mestarin mukana.

Soitimme joukkueen urheilujohtajana ja päävalmentajana toimivalle Perttu Kytöhongalle, joka on ollut tyytyväinen ruotsalaislupauksen visiitin antiin.

Kahteen päivään on mahtunut paljon sekä kentällä että sen ulkopuolella.

– Kävimme alkuun syömässä ja kävimme läpi, mitä mahdollinen pelaaminen TPS:ssä sisältäisi. Tämän ohella Willy kävi jo ruotsinkielisen koulun työhaastattelussa – ja sen ohella hän on ehtinyt treenata joukkueemme matkassa sekä torstaina että perjantaina, Kytöhonka avaa.

Nuori ruotsalainen on tullut hyvällä ilmeellä uuden joukkueen matkaan.

-Hän on tullut kaikin puolin positiivisella tavalla mukaan. Hän on ruotsalaiseen tyyliin avoin ja kohtelias ja vaikuttanut heti asenteellaan. Myös ruotsinkielisen koulun rehtori oli todella vakuuttunut – ja oli valmis ottamaan hänet heti töihin. Myös kentällä hän on suoriutunut yllättävän hyvin. On etukäteen vaikea arvioida, miten Allsvenskanissa pelannut pelaaja sopeutuu meidän matkaamme, kun pelityylit ovat niin erilaisia. Mutta hän on hypännyt hyvin matkaamme – ja parantanut hetki hetkeltä.

Millainen pelaaja on Willy Sedin?

– Hän on hyvä yleispuolustaja. 193-senttinen pitkäraajainen kaveri, joka on todella rauhallinen pallon kanssa ja osaa tehdä fiksuja ratkaisuja. Jäntevä tyyppi, joka tulee kovaa kaksinkamppailuihin.

LUE MYÖS: Miesten sarjan varmistuneet sopimukset kaudelle 2023-24

”Vahva signaali Ruotsin suuntaan”

Suomessa ei olla perinteisesti nähty ainakaan liikaa ruotsalaisia pelaajia menneiden vuosien aikana. Kytöhonka uskoo, että Turussa olisi tässä mahdollisuus erottua jatkossa.

– Turku kaksikielisenä kaupunkina pystyisi tarjoamaan tässä suhteessa palvelut ja työpaikat ruotsin kielellä. Se on iso vahvuus ja mahdollisuus meille. Myös maantieteellinen sijainti on ihanteellinen – tästä kun hyppää laivalla Ruotsiin, ei länteen ole pitkä matka.

Kytöhonka ei halua maalailla liikaa tulevaisuutta, mutta Sedinin esimerkki voisi avata myös tulevaisuuta ajatellen uusia ovia.

– Ei mennä asioiden edelle, mutta mikäli Sedinin kanssa päästäisiin sopimukseen ja hän onnistuisi täällä, tämä olisi samalla vahva signaali myös muuten Ruotsin suuntaan – ja varmasti nostaisi kiinnostusta myös tulevaisuudessa tulla tänne pelaamaan.

Sedinin kohdalla päätökset jatkosta tehdään rauhassa myöhemmin.

– Käymme ensin valmennuksen kanssa näiden päivien annin. Olemme jo Willyn kanssa käyneet läpi, mitä pelaaminen täällä konkreettisesti tarkoittaa.  Hän hyppää illalla laivalla kotiin – ja palaamme ensi viikolla asiaan. Sen jälkeen summaamme, mitä tulevaisuus tuo tullessaan.

Miltä näyttää TPS:n tämän hetken sopimustilanne? Lue lisää jo varmistuneista sopimuksista tästä!