Uutiset

Kesän muuttohaukat: Mia Vallenius: "Koovee oli aika simppeli valinta"

Kesän siirtovonkaleet -juttusarjaan aloittaa maajoukkuepuolustaja Mia Vallenius, joka palaa kolmen Ruotsin-kauden jälkeen F-liigaan ja tuttuun Kooveen paitaan.

Lue myös: Kesän muuttohaukat: Naisten sarjan varmistuneet sopimukset

– Paljon oppia ja kehittymistä monipuolisemmaksi pelaajaksi, elokuussa 26 vuotta täyttävä Mia Vallenius tiivistää Ruotsissa pelattujen vuosien annin.
– Oli onnistumisia ja vastoinkäymisiä ja sain kokea urheilun tarjoamia tunteita laidasta laitaan. Olen onnellinen, että lähdin, ja pelasin siellä urani tähän mennessä parhaat pelit.

Ulottuvana ja pallollisesti taitavana paljon pisteitä tekevänä puolustajana tunnetun Mia Valleniuksen alku Ruotsin liigan Siriuksessa oli suorastaan loistava, mutta joulukuussa 2020 meni akillesjänne poikki harjoituksissa, ja samassa napsahduksessa katkesi matka sarjan kauden parhaaksi tulokkaaksi. Leikkauksen ja kuntoutuksen jälkeen edessä oli paluu harjoituksiin ja valmistautumaan joulukuun 2021 MM-kisoihin, mutta ne menivätkin katsomossa kannustamassa Suomen joukkuetta. Uusi repeämä jänteessä vaati uuden kuntoutuksen, ja Vallenius palasi Svenska Superliganiin Siriuksen paidassa vasta maaliskuussa 2022.
– Alku Ruotsissa lähti nousukiitona kuten koko Siriuksen joukkueella, ja itsekin pelasin parhaat pelini heti siihen alkuun. Sitten tuli kuitenkin loukkaantuminen ja MM-kisat jäivät haaveeksi, mutta keskityin vain tekemään töitä paluun eteen ja nauttimaan harjoittelusta niin paljon kuin mahdollista, Ruotsin-vuosinaan samalla puolipäiväisesti siviilitöitä Suomeen urakoinut puolustajataituri kertoo.

 

Kesällä 2022 uutisoitiin Mia Valleniuksen siirto Uppsalasta Uumajaan ja mestarijoukkue Team Thorengruppenin riveihin. Vielä ei kuitenkaan ollut aika läpimurrolle maailman kovimmassa seurajoukkueessa.
– Joulun jälkeen sovittiin Thorengruppenin kanssa yhteisymmärryksessä sopimuksen purkamisesta ja siirryin takaisin Siriukseen peli-ilon pariin. Siellä sain vanhan tutun seuran kanssa taas enemmän vastuuta.

Täksi kaudeksi saivat F-liigan seuraajat sitten ilouutisen, kun vaikean viime talven taistellut Koovee tiedotti solmineensa sopimukset Mia Valleniuksen ja kotimaahan Team Thorengruppenista palaavan Tuulia Ahon kanssa. Muutama maajoukkuetason pelaajien kasautumiseen TPS:n tai vähintään Classicin riveihin tottunut taisi seuravalinnan kuultuaan kohottaa yllättyneenä kulmiaan.
– Loppupeleissä oli aika simppeli valinta tulla takaisin omaan kasvattajaseuraan, Mia Vallenius kuittaa.
– Tiesin, että Kooveessa puhaltavat uudet tuulet ja ollaan rakentamassa uutta tulemista, joten halusin hypätä mukaan ja kantaa oman korteni kekoon. Tiedän, että viime kausi oli Kooveessa pelanneille vaikea, mutta nyt lähdetään taas puhtaalta pöydältä. Keskitytään saamaan joukkue kasaan ja treenaamaan laadukkaasti.

Mia Vallenius aloitti liigapelit 2012 Kooveessa, jossa sujuivat kaikki kahdeksan kotimaista liigakautta ennen siirto Ruotsiin.

Kooveen uusi tuleminen ei ole toissa viikolla Eerikkilän maajoukkueleirillä urakoineen Valleniuksen ainoa tavoite.
– Singapore kiinnostaa ja kovasti haluan itseni sinne pelata!, tulee korvinkuultavan painokkaasti.
– Yksi kesäleiri on takana ja toinen edessä ja syksyllä sitten EFT-turnaukset. Kesätreeni maistuu hyvältä, ja kun vielä viime kausi meni kuntoutuksen hengessä, pääsee nyt harjoittelemaan täydellä liekillä. Dialogi sekä seuran että maajoukkueen valmennuksen kanssa on kunnossa, ja lajia ja fysiikkaa treenataan seuran kanssa. Lisäksi on maajoukkueen fysiikkavalmentajan kanssa rakennettu ohjelmaa kuten koko kuntoutuksenkin ajan. Yhtenä isona tavoitteena on rakentaa takaisin loukkaantumisessa kärsineitä voimaa ja räjähtävyyttä.

F-liigakauteen ja MM-kisoihin tähtäävän salibandyhuipun kesä on kiireinen mutta mieluinen.
– Töitä, yksi lomareissu ja muuten treeniä, syömistä oikein ja lepoa eli urheilijana elämistä.

Teksti: Mika Hilska
Kuvat: Mika Hilska, Per Wiklund ja Juhani Järvenpää