Uutiset

Ykkösvaraus jatkaa - EräViikingit jatkosopimukseen Simon Stranskyn kanssa

EräViikingit ja tshekkihyökkääjä Simon Stransky ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen, joka ulottuu kevääseen 2025. Täksi kaudeksi EräViikinkeihin siirtynyt pelaaja on ollut tyytyväinen aikaansa Helsingissä ja kotiutuminen on sujunut hyvin.

Stransky on EräViikinkien seurahistorian ensimmäinen varaus F-liiga Draftissa. Tshekkitaituri hyppäsi heti varauksen jälkeen Suomeen ja F-liigaan – ja jälki on ollut vakuuttavaa.

Kuluvalla kaudella Stransky on viimeistellyt 28 otteluun komeat 46 tehopistettä ja on johtanut EräViikinkien ykköskenttää, etenkin viime aikoina, erittäin tehokkaasti. Juonikkaan hyökkääjän avut ovat tulleet esiin myös EräViikinkien tehokkaan ylivoimapelin kautta.

– En ole päässyt ihan vielä parhaimmilleni tällä kaudella. Taustalla on ollut jo pidempään vähän loukkaantumishuolia, enkä ole pystynyt harjoittelemaan pelien ohella niin hyvin kuin olisin halunnut. Olen iloinen, että saan jatkaa täällä. Arkitekemisemme on tosi hyvällä tasolla ja uskon, että tämä on minulle paras paikka kehittyä myös jatkossa. Kesällä haluan hoitaa itseni täyteen fyysiseen kuntoon, jotta pystymme olemaan ensi kaudella parhaassa mahdollisessa iskussa, Stransky kommentoi seuran tiedotteessa.

EräViikingit kävi alustavat keskustelut Stranskyn kanssa tästä kuluvasta kaudesta hengessä, jossa ajatuksissa ei ollut vain ns. yhden vuoden reissu Suomeen. Yhteisenä tahtotilana on ollut rakentaa seuran pitkäjänteisempää prosessia, jossa Stransky haluaa olla keskeisesti mukana. Ulkomaille muutossa ja sopeutumisessa on kuitenkin omat juttunsa, joten osapuolet antoivat tämän kauden puitteissa hieman aikaa kulua ja sen jälkeen istuivat alas katsastamaan mennyttä. Yhteinen tahtotila löytyi nopeasti.

– Meille tietenkin tosi hieno juttu, että tämän tason pelaaja valitsee nimenomaan meidän seuran paikakseen pelata ja ottaa kehitysaskeleita urallaan. Stranskylla on iso pelillinen rooli joukkueessa, ja hän tekee kanssapelaajistaan parempia. Hän on myös erittäin nöyrä ja muita kunnioittava persoona, juuri sellainen urheilija joita haluamme seuraamme edustavan, F-liigajoukkueiden johtaja Olli Lähdesmäki kiteyttää.

Teksti ja kuvat: EräViikingit